Search
Generic filters

Víťaz ankety Košičan roka 2018 – MILAN KOLCUN: Od nadšeného sprievodcu k osobnosti mesta

Milan Kolcun, muž, ktorý si svojím nadšením pre mesto Košice získal srdcia azda všetkých Košičanov a získal tak pred pár dňami titul Osobnosť v ankete mediálneho domu KOŠICE: DNES  – Košičan roka 2018. Vďaka jeho zanietenému rozprávaniu počas Potuliek po meste Košice i ľahko napísaným knihám o zaujímavostiach nášho mesta ho milujú celé generácie. Často ho viete stretnúť, ako sa prechádza po meste so skupinkou turistov, či ho brázdi na svojom milovanom bicykli. Ako sprievodca má jednu veľkú výhodu, a to tú, že okrem angličtiny ovláda aj ruský a španielsky jazyk, ktorý učil 15 rokov na španielskom gymnáziu v Košiciach. Tento nadšený a veľmi aktívny lokálpatriot má dnes svoju vlastnú talkshow Bez šepkára, prednedávnom spustil glosátorskú show s názvom „glosatorsKE“ prispôsobenú na košické pomery a taktiež rád píše knihy.

Ilustračné foto: Ladislav Kočík

Milan Kolcun v uliciach Košíc. Autor: FB archív Milan Kolcun

Ako sprievodca začínal už pred viac ako 20 rokmi. Neskôr spolu s Lacom Koránom  vytvorili projekt Potulky mestom Košice a začali sprevádzať Košičanov ich vlastným mestom. Dnes s neskrývanou láskou ku Košiciam sprevádza nielen domácich obyvateľov, ktorým ukazuje zákutia a tajomstvá ich rodného mesta novými očami, ale i zahraničných turistov, ktorí ho počúvajú so zatajeným dychom.

 ,,Som Košičan, ktorý žije mestom“

Medzi jeho najobľúbenejšie trasy patrí Dóm sv. Alžbety, ktorý ovláda tak, že o ňom dokáže rozprávať aj 3 hodiny. Ako ďalej popisuje, každá prehliadka je pre neho iná a prispôsobuje ju priamo na mieste podľa toho, akú skupinku sprevádza. „Na začiatku prehliadky sa vždy členov svojej skupinky opýtam, odkiaľ sú a vypočujem si ich špecifické požiadavky. Ako  rokmi ostrieľaný sprievodca tak hneď na začiatku upravujem plánovanú trasu (smiech), napríklad, ak sprevádzam Poliakov, určite im ukážem dlaždičku sv. Jána Pavla II. Do prehliadky rád pridávam príbehy, ktoré sa ľahšie zapamätajú. Dôležitá je podľa mňa aj zásada názornosti, aby to, o čom hovorím, bolo v našej blízkosti a členovia skupinky sa toho mohli chytiť pohľadom,“ dodáva. Okrem historického centra mesta môžu Košičania vidieť taktiež zaujímavé krásy jednotlivých sídlisk. V minulosti sa na potulkách podarilo sprevádzať Košičanov sídliskom KVP či Ťahanovcami a momentálne s tímom premýšľajú dokonca aj nad Luníkom IX, o ktorom natočili film Luník IX. ako ho nepoznáte. Podľa Milana Kolcuna sa všade v Košiciach dá nájsť niečo zaujímavé. Okrem klasických potuliek častokrát sprevádza i špecializované prehliadky, napríklad na socialistické sídliská, prehliadku zameranú na 50-te či 60-te roky alebo postupnú zástavbu sídlisk a ich zahusťovanie.

Inšpirácia pre iné slovenské mestá

Tzv. sprevádzanie ľudí po svojom meste sa zapáčilo aj mnohým iným mestám ako napríklad nadšencom z Prešova, kde sa takéto potulky pod názvom Objavovanie Prešova konajú už vyše 10 rokov. „Spýtali sa nás či to môžu zopakovať v Prešove a my sme radi súhlasili. Oni posielajú Prešovčanov v prvý víkend v mesiaci k nám a my Košičanov druhý víkend mesiaca k nim. Propagujeme sa tak navzájom,“ vysvetľuje. Neskôr sa pridali i ďalšie mestá ako Bardejov či Michalovce a iné, kde sa takéto potulky konajú podobne ako u nás na pravidelnej báze. Hoci začiatky tohto projektu neboli jednoduché a na prehliadku chodilo okolo 20 ľudí, dnes na Potulky po meste Košice chodí takmer 400 Košičanov, pričom vítaní sú aj cezpoľní. ,,Momentálne máme až 15 turnusov aby sa takáto masa ľudí rovnomerne rozložila na drobné skupinky a aby som tak mohol mať čo najväčší priestor na výklad i na rozhovory.“ Ako s nadšením dodáva ,,mnoho informácií sa dozvedám práve počas samotnej potulky, keď mi ľudia vravia príbehy ich starých rodičov alebo známych, o ktorých sa v knihách nedočítate.“

 ,, Potulka je vždy dobrá, ak odhaľuje tajomstvá ukryté múrmi“

Milan Kolcun so svojou knihou Košické detaily. Autor: kosice.korzar.sme.sk

Ako milovník histórie vo voľnom čase veľa číta, ale i píše. Spolu s tímom viacerých odborníkov a nadšencov vznikli pre Košičanov i turistov série kníh Košické detaily či Po potulkách mestom Košice. V sieti kníhkupectiev Panta Rhei sa dlhý čas držali veľmi vysoko v predajnosti, čo Milan Kolcun pripisuje najmä tomu, že sa ľahko čítajú. ,,Sú to knihy písané popularizačným štýlom , nie sú priveľmi odborné, vďaka čomu im porozumie každý a informácie v nich si ľahko zapamätá.“ Napríklad v knihe Košické detaily Košičania nazerajú na svoje mesto akoby mikropohľadom na miniobjekty, ktoré si často nevšimne ani rodený Košičan. Vďaka krátkym minipríbehom dáva týmto miniobjektom Milan Kolcun možnosť na znovuobjavenie.

Potulky po svete

V dnešnej dobe si ľudia čoraz viac začínajú objednávať sprevádzanie lokálnymi sprievodcami. ,,Ak máte návštevu alebo firemnú akciu, môžete sprevádzať aj vy s nadšením a so srdiečkom alebo si objednáte sprievodcu, ktorý má ako sprievodca naučené celé Slovensko. Treťou možnosťou je, že si objednáte lokálneho sprievodcu, takého ktorý mesto nemá nagooglené, ale nažité. Vie vám okrem klasických informácii odporučiť večerný program v divadle, či kultúrne akcie alebo výstavy, ktoré práve v meste prebiehajú.“ Za jedných z najlepších považuje Free tours v zahraničí, kde sa pridáte počas prehliadky a nakoniec dáte sprievodcovi sprepitné, podľa toho ako sa vám páčil výklad. ,,To sú podľa mňa tí najlepší, od ktorých sa učím v každom meste, kde som, aby som ešte trochu videl ako to robí konkurencia,“ dodáva so smiechom. Takýto sprievodca musí zaujať výkladom poslucháčov, ktorí ho platia, teda vám naučené texty nehrozia. Veľmi rád sa vracia počas svojich ciest tiež do Prahy, kde sú podľa neho sprievodcovia tiež inšpiratívni aj tým, že tam napríklad sprevádzajú bezdomovci či bývalí drogovo závislí ľudia, ktorí majú takto náplň dňa a zároveň si zarobia. „Poradia vám, kde sa dá prespať alebo kde si lacno zoženiete jedlo. Je to druhá šanca pre všetkých čo je podľa mňa úžasné.“  Zaujímavým projektom je podľa neho taktiež pražská Koruptour, kde sprievodcovia ukazujú miesta, na ktorých sa stali korupčné zločiny alebo tzv. neviditeľná výstava s nevidiacimi sprievodcami.

Nový formát v Košiciach – glosatorsKE. Foto: Juraj Gembický.
Talk show Bez šepkára. Foto: Juraj Gembický.

 

 

 

 

 

 

 

 

Špeciálnou aktivitou tohto šarmantného Košičana je už 6 rokov talkshow Bez špekára. Je špecifická tým, že sú tam štyria Košičania  a 1 nekošičan, ktorí nie sú celebritami, ale športovcami, vedcami, či obyčajnými ľuďmi milujúcimi to, čomu sa venujú, ako napríklad babka šijúca kroje pre bábiky. Ako neskôr dodáva, ,,často si práve takýto neznámi Košičania získajú publikum svojím bezprostredným a príjemným vystupovaním.“ Táto talkshow, odohrávajúca sa na malej scéne Štátneho Divadla, sa teší čoraz väčšej popularite z čoho majú hlavní aktéri veľkú radosť. „To, čo rozbiehame teraz je „glosatorsKE“ show na spôsob SEDEM s.r.o, v ktorej Košičania glosujú všetko, čo sa momentálne deje v Košiciach.  Hlavným cieľom „glosatorsKE“ je dokázať, že sa dá rozprávať o všetkom záživne, so šarmom a smiechom,“ vysvetľuje na záver podstatu novej show v Košiciach Milan Kolcun.

 

Autor: pravda.sk
Autor: kosickespravy.sk

Potulku s Milanom Kolcunom a jeho kolegom Zoltánom Ballassom, ktorý sprevádza aj v maďarskom jazyku, si môžete zakúpiť v predpredaji v Mestskom infocentre na rohu Alžbetinej a Hlavnej alebo priamo na mieste prehliadky. Deti majú vstup ZDARMA. Všetky bližšie informácie o prehliadkach a jednotlivé turnusy prehliadok nájdete na www.potulka.sk.  Online si môžete zakúpiť vstupenku v predpredaji aj na talkshow Bez šepkára na www.sdke.sk i na „glosatorsKE“, ktoré sa koná v Kine úsmev na www.mickosice.sk/ alebo na www.kinousmev.sk.  Knihy od Milana Kolcuna si môžete zakúpiť na www.pantarhei.sk alebo na predajniach v sieti kníhkupectiev Panta Rhei v Košiciach.

 

 

Autor: Alžbeta Gajdošová Keruľová

 

pata

Stanica Košice

Stanica Košice je jedinečný projekt malého nákupného centra, ktoré sa nachádza priamo na Železničnej stanici v Košiciach.

Stanica Košice © / Všetky práva vyhradené

2021