Search
Generic filters

Rozhovor v Košice GO o našej stanici

ZDIEĽAŤ

Vynovená Železničná stanica Košice urobila veľký krok dopredu. Miesto, kde sa kedysi čakalo a o program sa staralo niekoľko drobných prevádzok, alebo občasný hlas „Rýchlik na tretej koľaji“, je dnes plné života. Nudné čakanie tak spríjemní množstvo (ale naozaj množstvo) prevádzok, ako aj praktických služieb ako napr. kaderníctvo, zmenáreň, lekáreň či drogéria. Samozrejmosťou je tiež chutná kuchyňa s denným menu v staničnom pivovare a oveľa viac. A že táto stanica za svoje vyše 161 ročné pôsobenie zažila naozaj mnoho, sme sa v redakcii KOSICEGO.sk pozhovárali s hovorkyňou Stanice Košice a WGS services, s.r.o pani Gajdošovou Keruľovou.


1. Železničná stanica Košice oslávila už 161. výročie! Aké boli jej najväčšie premeny?

Železničná stanica v Košiciach prešla od svojho otvorenia v roku 1860 viacerými zásadnými zmenami.

  • V roku 1886 pribudla k pôvodnej budove stanice pošta. V roku 1891 bola upravená aj centrálna staničná budova. Starú halu nahradila krásna dominantná dvorana navrhnutá budapeštianskym architektom Jozefom Hubertom v štýle francúzskej novorenesancie. Budova košickej železničnej stanice bola pôvabná a považovaná za architektonický skvost.
  • S rozvojom železničných tratí prestala stanica postačovať kapacitným potrebám železníc, a tak v roku 1967 začali stavať novú stanicu podľa návrhu Ota Žiaka. V jarných mesiacoch roku 1974 bola dokončená nová stanica, ktorá slúžila cestujúcej verejnosti viac ako 40 rokov.
  • Rok 2011 priniesol budove stanice masívnu rekonštrukciu na modernú železničnú stanicu 21. storočia. Za touto modernizáciou vnútorných priestorov ako aj priečelia stojí košický architekt Róbert Zvara, ktorý pri jej prestavbe kládol dôraz na spätosť s Košicami napríklad použitím oceľových materiálov ako symbolu spojenia metropoly východ s výrobou ocele, alebo návrhom priestoru reštaurácie v tvare tzv. šošovky, teda podoby hlavného košického námestia.

2. Čakanie na vlak alebo príchod blízkej osoby už nie je iba o vysedávaní niekde na lavičke.

Pre cestujúcich sú určite najatraktívnejšími gastro prevádzky, ktoré poskytujú počas celého dňa možnosť občerstvenia a posedenia pri čakaní na vlak. Sú nimi Bistro, Food PARK, Staničný Pivovar a Pokurkafé. Čakanie na vlak si množstvo turistov i lokálnych cestovateľov spríjemňuje pohodlnými nákupmi v obľúbených prevádzkach Pepco, Lidl, Flying Tiger, DM drogerie, Teta drogerie a Pinky Club. Zaujímavosťou je, že na košickej železničnej stanici nájdu zákazníci okrem tradičných obchodov aj kníhkupectvo Knihy pre každého, banku Slovenskú sporiteľňu, predajňu domácich potrieb NORMA, obchod s módou ICONES, pohotovostnú lekáreň APOTHEKA i kaderníctvo GOLD či kvetinárstvo Victor. Nechýbajú ani zmenáreň Kalken, záložňa Breva alebo cestovná agentúra Interbus.

3. V kampani „Neriešim obchodné centrá“ cítiť myšlienku, že Železničná stanica Košice je skutočne plná života a je prečo tam ísť. Ako by ste definovali Vašu cieľovú skupinu?

Skupinou, ktorú sa snažíme ako Stanica Košice osloviť sú najmä lokálni cestujúci, Košičania, a samozrejme, turisti zo Slovenska i zahraničia. Projekt Stanice Košice prináša do Košíc atraktívny priestor pre mladých a rodiny na trávenie času aj mimo cestovania vďaka rôznym podujatiam, koncertom a ochutnávkam. Sme uzlom, kde sa stretávajú taktiež študenti z košických škôl a teda ani túto skupinu nemôžme opomenúť.


4. Aké novinky ešte Železničná stanica Košice chystá?

Projektov, ktoré máme pripravené, je veľké množstvo. Stanica Košice a jej prevádzky sa snažia reflektovať aktuálne dianie v meste a regióne a obratne reagovať rôznymi tanečnými podujatiami pre cestujúcich či pivnými ochutnávkami alebo súťažami o hodnotné ceny. V najbližšom období pripravujeme spolupráce na akciách v Košiciach, ako aj vlastné zaujímavé kvízy a koncerty. Ak to opatrenia umožnia, máme v pláne zorganizovať v tomto čase obľúbené vínne a kačacie slávnosti, ktoré sa neodmysliteľne spájajú s obdobím jesene. Na oslavách 161. výročia sme otvorili projekt Zelená stanica, v ktorom každým dňom napredujeme a pripravujeme mnoho ďalších projektov, ktoré posunú košickú železničnú stanicu vpred.


Železničná stanica Košice, Staničné námestie 11, Košice

pata

Stanica Košice

Stanica Košice je jedinečný projekt malého nákupného centra, ktoré sa nachádza priamo na Železničnej stanici v Košiciach.

Stanica Košice © / Všetky práva vyhradené

2021