fbpx

,,Každé pivo má svoj osobitý svet“- objav ho s našimi pivnými expertmi Aďkou a Lacim

 

Za posledných pár rokov sa pivná kultúra v Košiciach i na celom Slovensku značne zmenila. Postupne začínajú vznikať napríklad komunity domovaričov, čo súvisí s väčšou dostupnosťou informácií a surovín, a zároveň sa k nám dostávajú pivá, ktoré boli predtým neznáme. Nové chute remeselných pív oslovili za krátky čas mnohých fanúšikov a priaznivcov piva. Dokonca aj dievčatá a ženy si nachádzajú svojich pivných obľúbencov, napríklad v podobe sladkých belgických ovocných pív alebo extrémne horkých pív typu IPA. Taktiež vznikajú špecializované pivotéky so širokou ponukou rôznorodých pív, organizujú sa pivné ochutnávky, zakladajú sa nové malé pivovary a Slovensko má dokonca vlastnú asociáciu, ktorá ich zastrešuje. Pivný svet v našej krajine je čoraz viac farebnejší a pestrejší, preto sa Staničný Pivovar rozhodol vďaka PIVNÝM EXPERTOM otvoriť svojim zákazníkom dvere do sveta pív a poskytovať im vďaka Aďke a Lacimu všetky informácie potrebné k tomu správnemu výberu piva. 

S radosťou vám predstavujeme našich nových PIVNÝCH EXPERTOV

Aďka – milovníčka sveta pív, psíkov a vášnivá športovkyňa
Laci – Košičan, ktorý sa z barmana vypracoval na pivného experta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čím si vás získal pivný svet?

Aďka: Oboch si nás získal asi tou pestrosťou a značným napredovaním remeselných pivovarov a rovnako aj tým, že sa za posledných 5 rokov úplne zmenila pivná scéna na Slovensku a v Čechách.

Ako ste sa dostali k práci na takom netradičnom mieste pre piváreň akým je Stanica Košice?

Aďka:Tým, že na pivnej scéne fungujem už približne 6 rokov vnímam svet okolo pivných podnikov, pivovarov i craft pubov a zaujala ma práve ponuka Staničného Pivovaru a tak som dnes tu. Táto práca ma veľmi baví, rada chodím po pivovaroch a taktiež sa vzdelávam a veľa o pivkách čítam. Laci: Ja som sa sem dostal vďaka kamarátovi, ktorý pracuje pre Staničný Pivovar už dlhší čas a opisoval mi celý ten koncept ako veľmi príjemné miesto pre prácu so skvelým kolektívom.

Zo začiatku ste obaja pracovali pre Staničný Pivovar ako čašníci no teraz je už Vaša pozícia iná, stali ste sa PIVNÝMI EXPERTMI. Prezraďte nám o Vašej novej pozícii čosi viac.

Laci: Keď som sem zo začiatku nastúpil ako čašník bol som veľmi spokojný, pretože práca barmana, ktorú som vykonával predtým, ma úplne nebavila. Teraz pracujem s ľuďmi a práve ten kontakt so zákazníkmi je to, čo ma napĺňa. Keďže sa Staničný Pivovar špecializuje na pivá, hľadali človeka, ktorý by sa týmto pivkám pri zákazníkoch osobitejšie venoval. Žreb vyšiel na mňa, ale potešil som sa. Je to pre mňa nová výzva. Aďka: V podstate je naša funkcia taká, že prídeme k stolu a budeme zákazníkom rozprávať o pive, napríklad aký je rozdiel medzi ležiakom a vrchne kvaseným pivkom. Našou úlohou je poradiť zákazníkovi čo si má vybrať podľa toho, čo preferuje, aké chute piva má rád a podľa toho mu ponúknuť daný druh piva, ktorý máme na čape. Pivo musí zákazníkovi jednoducho sadnúť.

Čo si myslíte, ako sa zmenila pivná kultúra v Košiciach? 
Laci: Ja som pracoval v oblasti, kde sa sortiment pív zameriaval priamo na ležiaky, ktoré boli čapované nostalgiou (výčapný kohút na čapovanie piva). K remeselným pivám som sa dostal až počas posledného pol roka cez známych, ktorí pracujú v podobných podnikoch v Košiciach. Postupne som sa zoznámil s jednotlivými pivkami, ktoré prichádzali na čap a zistil som, že aj tieto rôzne nové chute v pivách mi sedia rovnako ako mnohým pivárom. Je podľa mňa veľmi dobré, že sa začali tieto nové pivká viac propagovať. Nie sú novinkou, na trhu sú už dlhšie no boli tzv. ,,underground“ a teraz prišiel čas, kedy sa dostávajú na výslnie. Myslím, že tento moderný trend remeselných pív bude ešte dynamicky napredovať tak v Košiciach, ako aj na celom Slovensku. Aďka: Podľa mňa je to super, pretože sme stále žili skôr komerčnejšie na veľkých pivovaroch, ktoré postupne začali vlastniť menšie pivovary. Nové, remeselné pivovary sú super v tom, že každé pivko úplne inak chutí. Inak chutí pšenica, beet beery alebo weissbiery, kyslé pivka, ktoré napríklad preferujem aj ja lebo sú viac svieže. Človek si dnes môže prísť na chuť, ktorú pri pivku ešte nepil. To je pre mňa to najlepšie, čo môže byť.

Na facebookovej stránke Staničného Pivovaru sa priam denne objavujú mená nových pív, ktoré prichádzajú na čap. Sú to prevažne pivné špeciály, ktoré majú rôzne príchute a sú poväčšine menej známejšie. Vidíš, že sa zákazníci začínajú viac zaujímať o tieto nové druhy pív, ktoré prichádzajú na trh alebo sú skôr verní starej dobrej klasike?

Aďka: Na zákazníkoch je vidieť, že nie sú na tieto nové pivká ešte zvyknutí. Práve našou úlohou bude oboznamovať ľudí s novými pivkami, aj keď musím povedať, že je to ľahšie než predtým. Ľudia, ktorí neboli v zahraničí nevedeli čo je IPA alebo ejl a podobne a teraz to už mnohí poznajú. Dnes sú už ľudia viac naučení na tie špeciály, ale samozrejme, stále sa nájdu ľudia, ktorí nevedia čo to je, nepoznajú históriu a proces výroby jednotlivých nových pív. Čaká nás ešte veľa práce no myslím si, že to bude skvelé. Laci: Za ten čas, čo robím s remeselnými pivkami som spozoroval to, že sa remeselné pivá dostávajú medzi ľudí najmä na odporúčania, pokiaľ vám ich ponúknu. Niektorí o týchto novinkách počuli, ale drvivá väčšina príde ako som už spomenul na odporúčanie, keďže ide o špeciálne pivá. Najviac sa tomuto venujú asi Belgičania, ktorí sa špecializujú na všelijaké ovocné príchute. Nie sú to však všetky ľahké a jednoduché pivá, nájdu sa aj také, ktoré majú vysoké percento alkoholu a vtedy je dobré vedieť, čo človek ide piť aby bol na to pripravený.

Pri pivách v Staničnom Pivovare ma zaujali netradičné železničiarske názvy ako perón, Depo, či nealko Výhybka. Ako vznikajú tieto názvy?

Laci: Tak tieto názvy súvisia s tématikou celého podnika, s jeho umiestnením na železničnej stanici, ale i s tým, aká klientela nám chodí do Staničného Pivovaru priamo z vlaku, čo sú väčšinou cestujúci alebo železničiari. Myslím si, že tieto názvy perfektne našim pivkám sedia. Aďka: Tiež si myslím, že to k nášmu sídlu na železničnej stanici úplne sedí a názvy sú zároveň krásne výstižné pre staničné prostredie, v ktorom sa Staničný Pivovar nachádza.

Kreativita v názvoch vám teda určite nechýba. Čo je však základ, ktorý by malo spĺňať každé fakt dobré pivo?

 Aďka: Podľa mňa je určite dôležitá kvalitná voda, chmeľ, slad a naozaj dobrý a skúsený sládok. Voda je najpodstatnejšia zložka piva a keďže je v každom kraji voda iná aj pivko s rovnakou receptúrou môže následne chutiť inak. Môže sa stať, že človek, ktorý pil nejaké pivo na začiatku, keď sa začalo variť a potom neskôr po čase keď sa varilo v inom pivovare môže cítiť inú chuť piva. Laci: Základom je dbať aj na skrytú rovinu, kde sa sleduje to aby boli čisté pivné trubky, aby boli hlavne pravidelne čistené. Ak sa o nich nedbá, pivo viac pení, chytá do seba viac vzduchu. Dôležité je samozrejme aj správne natlakovanie sudov. V druhej rovine je dôležitý čistý pohár a správna technika čapovania výčapným zariadením.

Špecializuje sa Staničný Pivovar na nejaký štýl piva? 

Laci: Snažíme sa zákazníkom predstavovať celú škálu pív od tých ľahších až po viacstupňovité (od 10° až po 21°) a samozrejme stále nejaké novinky v svete remeselných pív, ktoré prichádzajú s novými chuťami i farebnosťou vďaka ovocným koncentrátom alebo dokonca priamo vďaka pridanému ovociu. Pri príležitosti Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji sme si pre nás dali špeciálne navariť nové pivo, ktoré prichádza na čap práve dnes a je to Staromestská 12°, na ktorej chuť sa už veľmi teším. Aďaka: Ja len doplním Laciho, že celkovo skôr možno preferujeme ležiaky, ale v našej ponuke nájdu zákazníci tiež IPY.

Priznám sa, že pri tomto rozhovore mám chuť na pivo a to sa za pivára veľmi nepovažujem 🙂 Zaujímalo by ma ešte, aké pivo máte najradšej Vy?

Laci: V Staničnom Pivovare mám jednoznačne najradšej Nachmelenú opicu, ktorá je pre mňa štandard medzi IPAmi. Je príjemne výrazne horké, ale stále to nie sú tie extrémne výšiny horkosti a zároveň nie je jemné aby pôsobilo ako ľahšia verzia IPY. Najviac mi utkvelo v pamäti pitie belgického pivného špeciálu s mangovou príchuťou, ktoré sa podarilo naozaj veľmi dobre. Bolo svieže a neuveriteľne výrazná chuť ovocia bola naozaj skvelá. Bolo urobené tak, aby si ho človek dal viackrát. Aďka: Ja určite preferujem americké IPY, ktoré sú viac voňavé, viac citrusové a svieže a práve to mám veľmi rada. Okrem ÍP preferujem aj kyseláče alebo slané pivká 🙂 Keď sa chcem osviežiť alebo dať si od smädu pivko, určite si dám dobrý ležiak.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme Vám obom skvelé pivné zážitky a spokojných zákazníkov!