Search
Generic filters

Cestujete? Žiaden stres, na stanici zoženiete všetko!

Stanica Košice sa po poslednej rozsiahlej rekonštrukcii zaraďuje medzi najkrajšie a najkomfortnejšie na Slovensku. Môže za to nielen jej zovňajšok, ale aj rôznorodé prevádzky vo vnútri, ktoré z tohto objektu vytvárajú moderné nákupné centrum. Svoje služby poskytuje nielen Košičanom, ale tiež všetkým turistom, a to aj počas sviatkov.

Naša stanica je dnes strediskom gurmánskych zážitkov. V známej prevádzke Bistro, ktorú nájdete cestou na nástupištia, si môžete vybrať z veľkého množstva bagiet alebo si môžete kúpiť trojuholník pizze. Obľúbeným je tu vždy čerstvé sladké i slané pečivo. Ideálna je k nemu káva či iný teplý nápoj. Vybavení občerstvením sa môžete vybrať na cestu.

No ak si myslíte, že na tomto mieste ide len o rýchle občerstvenie, ste na omyle. Košičania využívajú prevádzky stanice, aj keď aktuálne necestujú. Mimoriadne si obľúbili špecialitky tunajších šéfkuchárov z reštaurácie Panoráma a chodia sem pravidelne.

Medzi najznámejšie prevádzky nepochybne patrí Bistro, ktoré nájdete cestou na nástupištia.
Medzi najznámejšie prevádzky nepochybne patrí Bistro, ktoré nájdete cestou na nástupištia. foto: Stanica Košice

Nápaditosť zmrzlín

Ak navštívite Food PARK, zistíte, že si máte skutočne z čoho vyberať. Jeho ponuka pošteklí chuťové poháriky snáď každého. Veľký výber lahodných koláčov, ako je domáca štrúdľa, cheesecaky či čokoládové brownies z ich vlastnej výroby, vám obohatí posedenie pri skvelej talianskej kávičke Tostini. So zažehnanou chuťou na sladké sa predsa príjemnejšie čaká, cestuje i nakupuje.

Medzi unikáty v tejto prevádzke patrí aj zmrzlina, ktorú tu vyrábajú z najlepších talianskych ingrediencií. „Tie sme si priniesli z medzinárodnej gastronomickej výstavy, kde sme vyskúšali asi 50 dodávateľov zmrzlín,“ vyjadril sa prevádzkový riaditeľ Ivan Hinca. Táto ľadová pochúťka sa tu nespája len s osviežením počas letných dní, ale tiež s koštovaním nápaditosti. Vo Food PARK-u sú totiž známymi špecialitami levanduľová zmrzlina pripravovaná z byliniek alebo čierna zmrzlina Black Hawai s príchuťou kokosu a čiernej čokolády.

Food PARK sa stal vychýreným najmä kvôli špeciálnym príchutiam zmrzlín a výborným burgrom. foto: Stanica Košice
Food PARK sa stal vychýreným najmä kvôli špeciálnym príchutiam zmrzlín a výborným burgrom. foto: Stanica Košice

Najlepšie mäso z východu

Food PARK funguje od septembra roku 2016. „Je to naše najmladšie dieťa na stanici. Prevádzka je rozdelená na dve časti. Cukrárenskú a fast foodovú, kde predávame burgre z čerstvého hovädzieho mäsa z našej mäsiarne a kvalitnej remeselnej žemle, americké hotdogy a mexické wrapy. Všetky jedlá vieme zabaliť aj do krabičiek, aby si to ľudia so sebou mohli vziať do vlaku,“ dodal I. Hinca.

Vo Food PARK-u pripravujú hovädzie mäso do burgrov každé ráno, aby bolo vždy čerstvé. „Dodávame ho z našej mäsiarne Bôčik, ktorá sa aj vďaka tomu stala skutočne vychýrenou. Máme tu produkty najmä od slovenských dodávateľov. Snažíme sa dať priestor malým farmárom z okolia Košíc a východného Slovenska, ktorí produkujú klobásy, tlačenky, oškvarky, šunky a ďalšie mäsové výrobky.“

Mäsiareň na stanici sa snaží podporovať najmä lokálnych výrobcov. foto: Stanica Košice
Mäsiareň na stanici sa snaží podporovať najmä lokálnych výrobcov. foto: Stanica Košice

Pestrý výber denného menu

Na druhom poschodí nájdete reštauráciu Panoráma, ktorá ponúka denné menu za prijateľné ceny. „Každodenne pripravujeme dve polievky a päť druhov jedál, ktoré sú prístupné pre každého, aj pre vegetariánov a milovníkov sladkého. Našou špecialitou sú hovädzie líčka so zemiakovou kašou a koreňovou zeleninou,“ zhodnotil Michal Pompura, prevádzkar reštaurácie Panoráma.

Nakúpiť si jedlo však môžete vždy aj v Mini potravinách. Ich veľkou výhodou nie je len poloha – na stanici, pre všetkých cestujúcich. Využiť ich totiž Košičania môžu napríklad počas sviatkov, keď sú všetky iné obchody v meste zatvorené.

V Mini potravinách môžete nakúpiť aj počas štátnych sviatkov.
V Mini potravinách môžete nakúpiť aj počas štátnych sviatkov. foto: Stanica Košice

Niečo pre nákupných maniakov

Okrem prevádzok s jedlami nájdete na Stanici Košice aj tie, v ktorých sa dokonale vyblázni váš cit pre módu či rôzne doplnky. Môžete navštíviť butik Icones, sieť Pepco či Pinky Club. Miesta, ktoré vás môžu zachrániť, napríklad ak pred svojou cestou zistíte, že ste si doma niečo zabudli.

Tieto obchody vás potešia aj v núdzi, keď si až pred nástupom na vlak spomeniete, že ste niekomu, za kým cestujete, nestihli kúpiť darček. Ideálne sú na to prevádzky Pepco, Flying Tiger Copenhagen či kvetinárstvo Victor. Stanica Košice zahŕňa aj Lekáreň, DM drogériu, Copy Express, banku, zmenáreň a ďalšie. Ak máte počas čakania na svoj spoj viac času, môžete zavítať aj do nového kaderníctva GOLD. Hneď vedľa nájdete prevádzku Inter bus, v ktorej ponúkajú na predaj rôzne zaujímavé zájazdy, letenky a MHD lístky.

Nová piváreň s výhľadom na park Na 3. poschodí sa čoskoro otvorí nová piváreň. „Ak všetko pôjde podľa plánov, na jeseň tohto roku otvoríme piváreň s kapacitou 120 miest na sedenie vo vnútri a s veľkou terasou s výhľadom na Mestský park, ktorá bude zahŕňať ďalších 150 miest. Plánujeme výrobu vlastného pivka. Bude sa tam podávať aj kvalitné, chutné jedlo,“ prezradil Michal Pompura, prevádzkar reštaurácie Panoráma.(SZ)
Nová piváreň s výhľadom na park 
Na 3. poschodí sa čoskoro otvorí nová piváreň. „Ak všetko pôjde podľa plánov, na jeseň tohto roku otvoríme piváreň s kapacitou 120 miest na sedenie vo vnútri a s veľkou terasou s výhľadom na Mestský park, ktorá bude zahŕňať ďalších 150 miest. Plánujeme výrobu vlastného pivka. Bude sa tam podávať aj kvalitné, chutné jedlo,“ prezradil Michal Pompura, prevádzkar reštaurácie Panoráma.

 

Anketa: Na košickej stanici vyrástlo moderné nákupné centrum. Čo vy na to?

Eva Vančová – dôchodkyňa
Nie som z Košíc, ale navštevujem tu lekárov. Trávim na železničnej stanici pomerne dosť času, pretože už sa nevládzem toľko prechádzať po meste. Tu nakúpim všetko, čo potrebujem a niekedy mi v Pepcu padne niečo do očí aj pre moje vnúčatá. A tak síce nenavštívim Hlavnú ulicu, ale aspoň po tej nákupnej stránke mi stačí stanica a to ma teší.

Mário Patlevič – IT odborník
Pracujem v Košiciach, ale pochádzam z Popradu, a tak často cestujem vlakom. Košická železničná stanica oproti ostatným mestám naozaj vyzerá dobre, je tam aj dosť dobrých prevádzok a obchodov. Často si tam dám kávu a celkom sa tam dá aj najesť. Majú tam výborné bagety. Myslím, že na stanici každý nájde všetko, čím by mala byť vybavená.

Martina Soroková – študentka
Na košickej stanici som každý deň, pretože sem prichádzam aj odtiaľ odchádzam, keď cestujem do školy. Pravidelne navštevujeme s kamarátmi  Food PARK, a to najmä kvôli výbornej káve, pretože rána sú naozaj ťažké. No niekedy, ak máme viac času, sa tu zastavíme aj na jedlo. Majú tu napríklad dobré koláče.

pata

Stanica Košice

Stanica Košice je jedinečný projekt malého nákupného centra, ktoré sa nachádza priamo na Železničnej stanici v Košiciach.

Stanica Košice © / Všetky práva vyhradené

2021