Search
Generic filters

Gabriel Török: ,,MMA mi zachránilo život“

Autor: Alžbeta Gajdošová Keruľová

Uplynulý víkend bolo na programe najväčšie podujatie bojových umení v histórii Košíc. Počas OKTAGON PRIME 1 v MMA diváci mohli zhliadnuť celkovo 9 ukončení pred časovým limitom. Vrcholom tohto večera bojových umení bol zápas domáceho Jozefa Wittnera s Maďarom Adamom Horváthom, ktorý bol v 2. kole porazený KO. V jednom z očakávaných zápasov sa predstavil aj sympatický Košičan Gabriel Tőrők – reprezentujúci Stanicu Košice, momentálne pôsobiaci v MMA TOP TEAMe KOŠICE, ktorého sme po jeho avízovanom poslednom zápase v kariére vyspovedali v krátkom rozhovore. 

Gabi, ako si sa ako chalan, ktorý vyrastal na jednom z košických sídlisk, dostal k zmiešaným bojovým športom?

K tomuto športu ma stiahol môj kamarát keď som mal asi 13 – 14 rokov. On sa tomu postupne prestal venovať a ja som ostal a doteraz sa venujem bojovým športom. Neskôr som presídlil na MMA a trochu aj k thajskému boxu.  Každý z nás, ktorí sa venujeme tomuto športu máme nejakú stránku, ktorú preferujeme. Ja napríklad preferujem boj v stoji. No ako každý MMA bojovník som musel trénovať všetko, v zápase musí byť človek pripravený na čokoľvek, keďže každý súper má inú taktiku a je dobrý v niečom inom. Asi tá komplexnosť je na tomto športe práve to najťažšie i najkrajšie.

Kedy sa odohral tvoj prvý zápas v MMA? Pamätáš si naň?

Prvý zápas v MMA som odohral presne 7. februára 2009. Pamätám si ho dodnes veľmi dobre. Bolo to na diskotéke, kde sme zápasili niekedy o polnoci. Odniesol som si nielen prvú výhru, ale i zlomeninu ruky (smiech).

 

Myslíš si, že je tento šport dobrý pre mladých športovcov?

Ja si myslím, že neexistuje vhodnejší šport pre mladých mužov, než je toto. Keď sa ohliadneme do histórie je to nám mužom najbližší šport. Už od dôb olympijských hier, ktorých súčasťou bolo aj zápasenie, sa tento šport vyvýjal a dnes to už má v krvi asi každý muž. Aspoň si myslím, že by to tak malo byť. Podľa mňa nie je nič lepšie na disciplínu ako toto. Človek sa stane veľmi pokorným, keď si uvedomí, že mu zrazu v súboji nestačia len svaly a to, že dvíha činky. Rovnako ho to naučí sebaovládaniu. Človek musí byť počas zápasu kľudný a maximálne koncentrovaný, nemôže konať vzbĺklo, pretože inak môže spraviť chybu, za ktorú môže v súboji zaplatiť. Mňa MMA naučilo veľmi veľa. Tvarovala moju osobnosť celý život a vďaka nej som tým kým som. Neviem si predstaviť aký by som bol dnes bez MMA.

 

Mnoho ľudí možno odsudzuje tento šport preto, že je násilnejší než ostatné. Ako by si ho obhájil pred neprajníkmi?

MMA bojovníci majú podľa mňa omnoho menší počet zranení. Keby sme to rozpočítali na percentá, tak určite menší počet zranení ako napríklad futbalisti. Už tým, že telo je trochu viac nastavené odolávať tlaku, úderom a kopom, telo vie viac vydržať. Zápasy sú prísne kontrolované, sú tam striktné pravidlá. Prítomní sú rozhodcovia a tiež ringový rozhodca, ktorý dohliada na zdravie zápasníka, tak, že pokiaľ vidí zápasníka, ktorý ide proti svojmu zdraviu,  zastaví ho. Stále sú pri zápasoch samozrejme aj lekárske tímy. Taktiež musím povedať, že všetci bojovníci musia prechádzať lekárskymi prehliadkami. Bežnými sú testy krvi, HIV testy, dokonca tesne pred zápasom sa predkladajú testy na žĺtačku. Zdravie je tam určite viac chránené ako v iných športoch.

V piatok si absolvoval tvrdý zápas proti Davidovi Hošekovi pred plnou Crow arénou. Mal si nejaké očakávania od tohto zápasu a ako ho s odstupom času hodnotíš po fyzickej i psychickej stránke? 

Moje očakávania po tvrdej, naozaj tvrdej príprave boli také, že vyhrám, čo sa mi bohužiaľ nepodarilo. V približne tretej minúte ma súper veľmi dobre trafil a tým aj ukončil zápas. Pripravený som bol určite perfektne. Mal som asi najlepšiu prípravu akú som doteraz vo svojom živote mal. Bol som v perfektnom tréningovom kempe, mal som pravidelné dvojfázové tréningy, makal som 6 dní v týždni. Voľno som asi ani nemal. Nebol som ani zranený ani chorý, až v posledný týždeň pred zápasom som ochorel a musel som chodiť na celaskónove infúzie, aby som sa opäť dal ako tak dokopy a mohol nastúpiť do duelu. V samotnom zápase som sa necítil sám sebou. Bol som nervózny, mal som stres a stuhol som. Bohužial po psychickej stránke je práve opak základom pre bojovníka MMA, ktorý by si mal vedieť udržať čistú hlavu. A to som nemal.

Bola sa na zápas pozrieť aj tvoja manželka či blízka rodina? Podporujú ťa vo výkone tohto športu?

Áno, manželka sa bola na OKTAGON PRIME pozrieť, ale pred mojím zápasom odišla, nerada sa ako každá žena díva na súboj, kde bojuje jej muž. Samozrejme bojí sa o mňa, čo je podľa mňa taká normálna ženská reakcia pri človeku, ktorého miluje. Samozrejme ma však podporuje a je rada, že takéto niečo robím, hoci je možno v strese viac ako ja.

Je pre MMA bojovníka dôležitá len fyzická príprava? Ako sa pripravuješ po psychickej stránke?

Samozrejme, dôležitá je aj psychická príprava, ktorú má každý inú. Sú rôzne formy. Ja si myslím, že človek to už musí mať aj trošku v sebe. Jedna vec je byť v pohode na tréningu a druhá vec je tú pohodu preniesť do zápasu. So mnou bol napríklad problém stále to, že som sa necítil dobre a tá tréma a rovnako aj stres stále na mňa tak doľahli, že som svoje natrénované veci nedokázal preniesť do zápasu. Na druhej strane poznám tipy bojovníkov, ktoré s tým nemajú vôbec žiadny problém. Je možnosť využívať napr. tzv. motivačného kouča, ale tento spôsob ja osobne veľmi neuznávam. Keď človek nemá už raz v sebe schopnosť, že sa vie 100% sústrediť na zápas, nejaký iný človek ho to nenaučí a zas niekomu práve toto pomáha. Ako vravím, je to veľmi individuálne.

Gabi, kto všetko stojí za tým, aby si vošiel pripravený do ringu? 

Hlavne za tým stojí každý jeden sparingpartner, každý človek, ktorý sa podieľaj na mojej príprave, či už tréneri alebo chlapci z klubu, ktorí sa takisto pripravovali so mnou. Myslím si, že MMA je hlavne tímový šport, keďže sme dennodenne spolu, trénujeme denne na tej istej žinienke a taktiež sa ,,tlčieme“ ako kamaráti navzájom. Musíme byť tím aby sme sa tam cítili všetci dobre a pohodovo a bola tam tá podpora. Samozrejme je to rodina a priatelia, ktorí mi tiež všemožne podporujú. Priamo pri ringu sú moji dvaja tréneri a samozrejme tím zdravotníkov.

Aké sú Tvoje ďalšie plány do budúcnosti spojené s bojovými športmi?

Určite plánujem naďalej trénovať, ale už len rekreačne. Tento šport je náročný a cítim, že je čas na oddych a venovanie sa rodine. Mám skvelú manželku a krásnu dcérku, ktorým teraz bude patriť všetok môj čas.

Ďakujeme za rozhovor Gabi a prajeme Ti ešte mnoho zážitkov s MMA a tiež mnoho úspechov v osobnom živote.


MMA v skratke:

Zápasí sa v klietke v tvare oktagonu, ktorá slúži ako ochrana zápasníkov, aby z ringu pri zápasení nevypadli. Zápas má spolu 3 kolá. 1 kolo má dĺžku 5 minút. Aj keď sa niekomu môže zdať MMA ako zápas bez pravidiel. Opak je pravdou MMA má množstvo prísnych pravidiel, pozná aj fauly a diskvalifikácie pri ich nedodržiavaní. MMA sa u nás riadi podľa unifikovaných pravidiel americkej štátnej atletickej komisie, ktorá zabezpečuje reguláciu tohto športu vo svete.

Každý zápasník musí dokonale ovládať súboj v postoji, ako aj na zemi. Pričom sú na neho kladené extrémne nároky na fyzickú silu a kondíciu. Preto okrem bojových umení je súčasťou MMA aj Crossfit, posilňovacie cvičenia, prísna strava a regenerácia. MMA kladie na človeka maximálne nároky po psychickej, fyzickej a technickej stránke ako v žiadnom inom kontaktom športe na svete. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pata

Stanica Košice

Stanica Košice je jedinečný projekt malého nákupného centra, ktoré sa nachádza priamo na Železničnej stanici v Košiciach.

Stanica Košice © / Všetky práva vyhradené

2021